3D SOFTWARE

Software určený pro tvorbu 3D tisk.

Programy pro tvorbu STL modelu
Zde Vám představujeme stručný přehled 3D programů, ve kterých vytvoříte 3D model a vyexportujete přímo do STL. Tyto programy jsou navíc zdarma.

Jak správně modelovat se dozvíte v našem manuálu.
Programy pro úpravu tiskové scény
Vytvořený STL model je nutné připravit pro 3D tisk, vytvořit tzv. tiskovou scénu a vyexportovat data do 3D tiskárny. Uvádíme zde základní a často používané "Slicery".
SOFTWARE PRO TVORBU 3D MODELU VE FORMÁTU STL
img

  Fusion 360

  Autodesk Fusion 360 je revoluční 3D CAD/CAM/CAE aplikace pro digitální prototypování a spolupráci založená na web-cloud technologiích.
  Intuitivní uživatelské prostředí je podobné známé desktop aplikaci Autodesk Inventor. Podobné je spojení parametrického a přímého modelování. Fusion 360 je primárně určen pro jednotlivce a malé firmy. Fusion 360 je k dispozici formou cenově dostupného pronájmu. Licence pro studenty učitele a starupy je na 3 roky zdarma.
  Pro Windows i Mac.

img

  Tinkercad

  je webový modelářský nástroj pro tvorbu předloh pro 3D tiskárny. Tinkercad je jednoduchý návrhář 3D modelů, který se oproti své konkurenci liší hlavně v tom, že celý běží ve webovém prohlížeči. Tinkercad je napsaný v HTML5 s využitím WebGL. Díky tomu nabízí prostředí, které si v podstatě nezadá s desktopovou aplikací. Na stranu druhou, ale Tinkercad ze stejného důvodu spustíte pouze v Chromu a Firefoxu.

  Otevřít program
img

  Google SketchUp

  obchází trend drahého softwaru pro 3D modelování, jako jsou 3DSMax a Cinema4D, a nabízí bezplatnou, snadno použitelnou alternativu, s níž můžete své výtvory dokonce ukázat celému světu v Google Earth. SketchUp je snadno použitelný, ale nepostrádá funkčnost a nabízí kolekci všech běžných kreslicích a vyplňovacích nástrojů. Nabízí příjemně jednoduchý přístup ke 3D grafickému designu a modelování a je ideální pro amatéry v oblasti technologie CAD. 

  Výhody- 3D kreslení je s ním mnohem snazší 

  - Spousta tipů a nápověd
  - Uživatelsky přívětivý
  - Nahrávejte své výtvory do Google Earth
  - Integrace Google Map
   

  Nevýhody

  - Bez pokročilých funkcí velkých CAD aplikací
  - Bezplatná verze neumí exportovat do formátu CAD
  ​- K designům nelze v bezplatné verzi přidat obrázky a text
  - nutnost instalace pluginu pro export do STL
img

  Blender

  je open-source software pro modelování a vykreslování 3D počítačové grafiky a animací s využitím různých technik (např. sledování paprsku, radiosita, scanline rendering, GI). Vlastní interface je vykreslován pomocí knihovny OpenGL, která umožňuje nejen hardwarovou akceleraci vykreslování 2D a 3D objektů, ale především snadnou přenositelnost na všechny podporované platformy (např. GNU/Linux, Microsoft Windows, Mac OS X...). Blender je neskutečně impozantní nástroj k modelování ve 3D, který ale nezasvěcené nejspíš odradí.

  Výhody
  - Neuvěřitelná šíře funkcí
  - Rozsáhlá online nápověda
  - Rozhraní se nepřekrývá

  Nevýhody
  - Zacílen na pokročilé uživatele
  - ​Škála rozmanitosti je omračující
img

  Design Spark 

  by měl být vhodným nástrojem pro každého studenta techniky, technického pracovníka či vývojáře. Software reaguje zejména na nástup trendu tzv. rapid prototyping a jeho požadavku, aby byl 3D model produktu k dispozici vlastně ihned po té co vznikne jeho idea v hlavě návrháře. Kromě snadného vytváření vlastních modelů je možná také modifikace již existujících. Allied Electronics and RS Components , které software vytvořily, totiž daly zároveň k dispozici 38 000 3D modelů ze svého on-line katalogu.​
img

  Wings 3D

  Tento software je 3D modelovací program, který je zaměřen pouze na low poly modelování. Wings 3D je velmi snadný a spolehlivý. Má dobré intuitivní ovládání, a proto jej mohou používat i začátečníci. Zobrazování je pomocí OpenGL. Tento program se používá pouze na modelování, ale rendering se musí provádět v jiném programu.

  Vlastnosti programu:

  široká škála modelovacích nástrojů
  nastavitelné klávesové zkratky
  snadné kontextové a uživatelské rozhraní.
img

  Sculptris

  je 3D modelovací nástroj vhodný především k vytváření organických tvarů. Takovýchto programů je na trhu poměrně slušné množství, nicméně obvykle jsou placené nebo značně komplikované. Sculptris je zdarma a především se ovládá naprosto jednoduše a přirozeně, takže i naprostý laik dokáže během pár minut vytvořit zajímavý 3D model.

  Layout se skládá z 3D pohledu na model a několika nastavení operací. Celé rozhraní je velmi elegantní a přehledné. Co se týče funkcí má uživatel na výběr mezi několika nástroji, jako je tažení, zmenšení, vyvýšení, uhlazení, apod. Tyto nástroje umožňují pohodlně manipulovat a upravovat geometrii modelu. Stiskem mezerníku může uživatel ihned upravit velikost štětce, sílu přítlaku a detail tahu. Pomocí těchto nástrojů lze vytvořit velmi rychle základní geometrii organického tvaru, ale zároveň lze dosáhnout značně detailních výsledků. Obrázky, které doplňují tento text netrvalo vytvořit déle než deset minut.
img

  FreeCAD

  je určen pro všeobecné použití vytváření 3D CAD modelů. Má kompletně otevřený zdrojový kód (open source). FreeCAD je zaměřen přímo na strojírenství a produktový design, ale také zapadá do širokého rozsahu použití v technice, jako je architektura či jiné inženýrské obory. Jako všechny open-source projekty, projekt FreeCAD není jednosměrná práce vývojářů pro Vás. Mnoho závisí na jeho komunitě - jak roste, zlepšuje vlastnosti, stabilizuje ho.

  Stáhnout program

img

  OpenSCAD

  nepracuje na rozdíl od většiny modelovacích nástrojů a CADů v režimu WYSIWYG (What You See Is What You Get, česky co vidíš, to dostaneš), ale v režimu WYSIWYM (What You See Is What You Meant, česky vidíš, cos měl na mysli). 
  Kromě rozdílu v preferencích uživatelů je tu také druhý aspekt, totiž účel. Pokud budete vyrábět film nebo hru, asi budete chtít pracovat spíše s vizuální stránkou věci; oproti tomu, pokud budete modelovat součástku do stroje, bude vás spíš zajímat absolutní kontrola nad tvarem objektu. V tom případě by vás mohl OpenSCAD zaujmout.
img

  3DTin

  je 3D modelovací nástroj, který běží ve webovém rozhraní. Je vhodný pro všechny typy uživatelů. Vhodné prohlížeče pro práci s 3DTin jsou Google Chrome a Mozilla Firefox. Nutností je také JavaScriptové API pro nativní zobrazování, tedy WebGL. Především kvůli používání předdefinovaných tvarů objektů. K dispozici jich je k vytvoření kvalitního 3D díla dostatek. Jednotlivým objektům můžete také editovat rozměry. Díky tomu lze vytvořit opravdu cokoliv vás napadne. Otáčení 3D výtvoru je možné jakkoliv, třeba o 360 stupňů do všech možných směrů. Výtvor je možné samozřejmě uložit, a to na disk nebo online uložiště. Ukládání je podporováno ve formátech STL, OBJ a Collada.

  3DTin přináší:

  modelování přímo v prohlížeči, nutností je JavaSriptové API WebGL
  nespočet předdefinovaných objektů a barev
  zobrazování změn v reálném čase
  ukládání do PC nebo cloudového úložiště
  Pokud jste typ uživatele, který rád něco vytváří přímo v prohlížeči, 3DTin bude tou pravou aplikací pro vás.
img

  Meshmixer 3


  dostupný pro 32- i 64bitová Windows a OS X, potěší hlavně uživatele s přístupem k vícemateriálovým 3D tiskárnám. Umí totiž pracovat s objekty složenými z více interních částí. 
  Kromě generování složených objektů z dílčích částí povrchu, dělení do samostatných objektů či zarovnávání jednotlivých částí zaujmou i funkce pro export do vektorového formátu SVG (s předchozím zploštěním), přepočítání mřížky s lepším uchováním ostrých hran a další. Vylepšení se dočkaly i některé stávající nástroje – například ty pro transformace, uhlazení či redukci povrchové mřížky.

  Stáhnout program
img